Какви са другите им хранителни предимства, според диетолози
Снимка: Shutterstock
В състава на моцарелата и фета има много калций, фосфор, а също така и ценен лесно усвоим животински белтък. Те са особено полезни за хора с дефицит на калций – страстни пушачи и възрастни, застрашени от остеопороза.
Калцият е особено важен микроелемент и „отговаря“ не само за здравината на костите, но също така и за работата на сърдечносъдовата система.
Ето мнението на специалисти по здравословно хранене.
Те не са така твърди като обичайното бяло сирене, но са доста по-мазни. По съдържание на калций обаче не му отстъпват, дори значително го превъзхождат. Заради високата си масленост, те са доста по-калорични, което определено е минус, ако човек е на диета.
Моцарелата е меко, прясно, италианско сирене. За разлика от другите сирена, е по-бедна на натрий и на калории. Съдържа добро количество калций, протеини, минерали (цинк, магнезий, фосфор) и витамини (А, В2, В12, D и РР). Проучвания върху състави ѝ доказват, че съдържащите се в нея бактерии, действат по-благотворно дори от пробиотиците, като обогатяват биологичното разнообразие в червата и стимулират развитието на полезната микрофлора. А по този начин засилват и укрепват имунитета и повишават съпротивителните му сили спрямо възпаления.
Употребата на 200 грама моцарела с Lactobacillus fermentum (именно това е полезната бактерия която се съдържа в моцарелата) в продължение на 3 месеца, значително намалява продължителността на дихателните инфекции при възрастни хора, сочи проучване.
Фетата е традиционно гръцко сирене, което се прави от козе или овче мляко. Тя съдържа линоленова киселина (CLA), която помага за намаляване на мазнините в тялото. Освен това фетата съдържа рибофлавин, който нормализира работата на репродуктивната система , регулира хормоните на щитовидната жлеза и участва в образуването на защитни антитела и еритроцити.
В състава ѝ влиза още фосфор, който осигурява активния обмен на вещества в организма и регулира работата на нервната система.
Сиренето фета е признат помощник в борбата с безсънието и депресията, което доказват не едно и две проучвания.
Източник: medikforum.ru, адаптация Мона Василева
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари